تافل چیست | زبان گستر مشهد | آموزشگاه زبان های خارجی

تافل چیست

زبان انگلیسی

در زبان گستر مشهد

Zaban Gostar
زبان گستر

آزمون تافل چیست

تافل زبان گستر مشهد

آزمون TOEFL (تافل) مخفف (Test of English as a Foreign Language) است.

آزمون تافل، برای سنجش توانایی استفاده از زبان انگلیسی برای افرادی که نیاز دارند در محیط های آکادمیک، کار یا تحصیل کنند طراحی شده است.

نمره تافل شما، نشان دهنده توانایی شما در درک و ارائه ایده‌ها در ارتباط با موضوعات آکادمیک است.
یکی از اصلی‌ترین معیارهای بسیاری از کالج‌ها، دانشگاه‌ها، صنایع و سازمان‌های دولتی در کشورهای انگلیسی زبان، برای ارزیابی شایستگی افراد، نمره تافل آنها است.

آزمون تافل توسط موسسه ETS و به 3 روش IBT, CBT, PBT برگزار می‌شود. هدف این آزمون تعیین سطح زبان انگلیسی آزمون دهنده بر اساس مهارت‌‌های چهارگانه خواندن (Reading)، گوش دادن (Listening)، سخن گفتن (Speaking) و نوشتن (Writing) است.
آزمون IBT به مرور جایگزین آزمون CBT شده و سیاست کلی موسسه ETS حذف آزمون PBT و برگزاری آزمون IBT است.

 

تافل برمبنای اینترنت یا (IBT)

این نوع آزمون خیلی زود پس از معرفی در سال 2005 جایگزین تافل کامپیوتری و کاغذی شد اگر چه که شکل کاغذی آن هنوز هم در بعضی نقاط دنیا مرسوم است.

این آزمون تافل در سال 2005 ابتدا در آمریکا،فرانسه،کانادا،آلمان و ایتالیا اجرا شد سپس در بقیه نقاط دنیا در 2006 گسترش یافت.

شرکت کننده گان باید در ساعت و روزی مشخص، در محل آزمون حاضر شده و به پرسش ها به صورت اینترنتی پاسخ دهند. سوالات به صورت آنلاین در صفحه نمایش گر ارائه می شود و برگزار کنده آزمون، نقشی در ارائه پرسش ها و نمایش آن به شما ندارد.

اعتبار مدارک تافل ۲ سال است.در تافل اینترنتی، تاکید بر روی کلیه مهارت هایی است که در آزمون پرسش می شود.

تافل قدیمی، بسیار گرامر محور بود اما ساختارهای جدید آموزش زبان، گرامر محوری را از آموزش و آزمون حذف کرده است و راه های جایگزین بهتری را برای سنجش دانش زبان انگلیسی داوطبان طراحی می کند.

فاصله زمانی بین شرکت در آزمون و دریافت نتیجه حدود ۱۴ روز برآورد می شود و یک داوطلب می تواند بارها در طول سال در این آزمون شرکت کند. آزمونی ۴ ساعته دارای ۴ بخش و ۱۲۰ پرسش، ساختار تافل اینترنتی را تشکیل می دهد.

پرسش ها در این آزمون برای هر ۴ مهارت به صورت تصادفی روی صفحه نمایش هر کاربر ارائه می شود و وقت مشخصی برای پاسخ به هر بخش از آزمون وجود دارد.

اما امکان پاسخ به پرسش ها در مدت زمان مشخص، وجود دارد و الزامی برای توالی پاسخ به پرسش ها وجود ندارد.یعنی شما می توایند اول پرسش شماره ۴ را پاسخ بدهید بعد پرسش شماره ۱۲ را.

به هر حال هر ساله صدها هزار نفر در سراسر جهان از جمله ایران، در آزمون های تافل شرکت می کنند و تقریبا اکثر دانشگاه های دنیا، این مدارک آزمون ارزشیابی سطح سواد انگلیسی متقاضیان تحصیل در دانشگاه های انگلیسی زبان را قبول دارند.

اعتبار تافل بر خلاف آیلتس ۵ سال هست و این فرصت خوبی برای کسانی است که قصد دارند فرآیند تحصیل در خارج را چند سال پس از اخذ مدرک دنبال کنند. اما دارنده گان آیلتس، فرصت زیادی در اختیار ندارند.

تافل آی بی تی سخت تر یا آسان تر از آیلتس نیست، اما به نظر می رسد به دلیل حجم بالاتر مطالب و فکری بودن بخش خواندنی و شنیداری آزمون تافل، کمی تمرکز داوطلب برای موفقیت در این آزمون باید بیش تر از آزمون آیلتس باشد.

که همه چیز به صورت مکتوب در اختیار داوطلبان قرار می گیرد و پاسخ سوالات می بایست روی کاغذ ثبت شود. ثبت اطلاعات روی کامپیوتر در مدت کم،‌تمرکز بیش تری از ثبت اطلاعات روی کاغذ دارد و به همین خاطر، تافل را کمی سخت می کند .

بخش های مختلف تافل چه ویژگی هایی دارند؟

همانطور که گفته شد آزمون تافل شامل ۴ بخش اصلی مهارت خواندن (Reading)، مهارت شنیداری (Listening)، مهارت گفتار (Speaking)، و مهارت نگارش (Writing) است.

بر خلاف آزمون آیلتس که مهارت گفتار آن به صورت نوعی مصاحبه در تاریخی متفاوت از زمان آزمون ۳ قسمت دیگر برگزار می شود، آزمون تافل تمامن در یک جلسه ی حدودن ۴ ساعته برگزار می شود.

تمامی این بخش ها در مقالاتی مجزا به طور مفصل تشریح شده اند، پس در این جا به توضیحی اجمالی درباره شان بسنده می کنیم.

بخش Reading آزمون تافل

بخش اول مهارت Reading است. در این بخش ۳ الی ۴ متن حدودن ۷۰۰ کلمه یی خواهید داشت، و به تعداد ۱۲ الی ۱۴ سوال برای هر بخش (مجموعن ۳۶ الی ۵۶ سوال) جواب خواهید داد.

زمان پاسخ گویی ۶۰ الی ۸۰ دقیقه است، که در حین آن اگر لازم دیدید می توانید به متن ها و سوالات قبلی برگردید و مرورشان کنید.

بدیهی است که هیچ گونه فرهنگ لغتی به شما داده نمی شود، و حق آوردن هیچ نوع یادداشت و ابزار الکترونیکی به جلسه ی آزمون را ندارید؛

اما می توانید از خودکار و کاغذی که مرکز اخذ آزمون به شما می دهد برای چرک نویس و یادداشت حین آزمون استفاده کنید.

بخش Listening آزمون تافل

بخش دوم مهارات Listening است. در این بخش ۲ الی ۳ مکالمه خواهید شنید که هر کدام تقریبن ۳ دقیقه هستند، و به ۵ سوال چهار جوابی  برای هر سوال پاسخ خواهید داد.

پعلاوه بر آن، به ۴ الی ۶ سخنرانی یا کنفرانس کلاسی (همان لکچر / Lecture) ۳ تا ۵ دقیقه یی گوش خواهید داد، و به ۶ سوال چهار جوابی دیگر برای هر سوال پاسخ خواهید داد. مجموعن می بایست به ۳۴ الی ۵۱ سوال جواب بدهید.

لازم به ذکر است در این قسمت سوال ها را باید به همان ترتیبی که به شما داده می شوند جواب بدهید و امکان برگشتن برای مرور جواب ها وجود ندارد. در حدود ۶۰ الی ۹۰ دقیقه هم برای تکمیل این بخش زمان دارید.

از آن جا که اجازه ی آوردن هیچ گونه وسیله ی شخصی یی در جلسه ی آزمون ندارید، برای یادداشت برداری می توانید از خودکار و کاغذ هایی که مرکز آزمون از قبل به شما داده استفاده کنید.

بخش Speaking آزمون تافل

بعد از استراحت ۱۰ دقیقه یی، بخش مهارت Speaking آغاز می شود. شما باید با استفاده از میکروفن روی هدستتان به ۶ سوال جواب بدهید. این ۶ سوال شامل ۴ سوال ترکیبی و ۲ سوال مستقل می شود.

در مورد بعضی سوال ها، شما فقط صورت سوال را می روی مانیتور می خوانید، به صدای راوی که مجددن صورت سوال را می خواند گوش می دهید، و پس از چند ثانیه مهلتی که به شما برای آماده کردن و فکر کردن به جوابتان داده می شود، پاسخی کوتاه می دهید؛

در حالی که در مورد سوال های پیچیده تر لازم است متنی کوتاه بخوانید، و/یا گفت و گو یا کنفرانسی کوتاه را بشنوید، و سپس جوابتان را آماده و بیان کنید.

به طور متوسط ۱۵ الی ۳۰ ثانیه برای آماده کردن و فکر کردن به هر سوال دارید، و ۴۵ الی ۶۰ ثانیه هم برای ضبط کردن جوابتان. بلافاصله بعد از تمام شدن زمان آماده کردن جواب باید شروع به صحبت کنید، و قبل از صفر شدن زمانتان جوابتان را کامل کنید.

به عبارت دیگر، اختیاری برای شروع، وقفه، یا پایان عملیات ضیط صدایتان ندارید. کل بخش شفاهی ۲۰ دقیقه طول می کشد، و تعداد سوال ها همیشه ۶ عدد است.

بخش Writing آزمون تافل

قسمت بعدی و نهایی مهارت Writing است. در این قسمت باید ۲ انشا (یکی ترکیبی و یکی مستقل) را در مدت کلی ۵۰ دقیقه بنویسید _۲۰ دقیقه برای انشا اول، و ۳۰ دقیقه برای انشا دوم. هر دو این انشا ها طبیعتن باید با ک

این مورد هم از دیگر تفاوت های تافل با آیلتس است.

برای نوشتن انشا اول، که انشا تحلیلی نامیده می شود، لازم است ابتدا متنی کوتاه (بین ۲۳۰ تا ۳۰۰ کلمه) در باره ی موضوعی آکادمیک بخوانید.

سپس به سخنرانی کوتاه (در حدود ۲ دقیقه) درباره ی همان موضوع گوش بدهید، که در واقع نقطه نظری متفاوت با رویکرد متن دارد، و سپس متنتان را آماده و تایپ کنید.

از کاغذ ها و خودکاری که مرکز آزمون به شما می دهد به عنوان چرک نویس می توانید استفاده کنید. متن نهایی شما حداقل باید حاوی ۱۵۰ کلمه باشد و دو دیدگاه مطرح شده را به خوبی با هم تطبیق و مقایسه کرده باشد.

دقت کنید، در انشا اول تنها باید نظرات و ایده های مطرح شده در متن و سخنرانی را با هم تطبیق دهید و تحلیل کنید، و نظر شخصی تان را دخیل ندهید. اما در مورد انشا دوم، که انشا مستقل نامیده می شود،

از شما خواسته می شود نظرات خودتان را راجع به موضوعی که در به شما داده می شود بیان کنید. در این جا، باید نظراتتان را در حداقل ۳۰۰ کلمه به واضح ترین و منطقی ترین شکل، با رعایت اصول نگارشی آکادمیک در مدت ۳۰ دقیقه بنویسید.

تمام زمانی که برای چرک نویس و پاکنویس هر ۲ انشا به شما داده می شود همین ۵۰ دقیقه است.

تافل و آيلتس چه تفاوت عمده اي دارند؟

تافل آزموني است كه توانايي داوطلب را در درك و كاربرد انگليسي امريكايي مي سنجد اما در آزمون آيلتس، انگليسي به عنوان زبان بين المللي سنجيده مي شود.

بنابراين به عنوان مثال، در قسمت سنجش مهارت شنيدن از لهجه هاي مختلف انگليسي استفاده مي شود و نه فقط يك لهجه خاص

آيا اين آزمون ها فقط براي تحصيل در دانشگاه هاي انگليسي زبان است؟

در بیشتر موارد بلی ،اما برای موارد دیگر مانند مهاجرت به کشور های کانادا و استرالیا آزمون آیلتس ضروری است و برای دریافت بورسیه های تحصیلی ، استخدام در مراکز دولتی و یا شرکت های بازرگانی ممکن است کسب حد نصاب امتیاز در تافل از شما خواسته شود.

نمرات قبولي و ردي در اين آزمون ها چيست؟

در اين آزمون ها كسب حد نصاب نمره براي ورود به دانشگاه مورد نظر شرط است و مفهوم قبولي و ردي چندان مطرح نيست. به عبارتي دانشگاه هاي محتلف هر كدام معيار و استاندارد خود را براي گزينش دانشجو دارا هستند.

بر اين اساس شما بايد بدانيد دانشگاه مورد نظرتان چه حداقل نمره اي را براي ورود و ثبت نام مي پذيرد.

به طور كلي نمرات آيلتس از يك تا نه درجه بندي شده اند و براي ورود به اغلب دانشگاه ها نمره آيلتس شما مي بايست در حدود 5.5 تا 7 باشد

اعتبار آزمون ها چه مدت است؟

نتايج هر كدام از آزمون هاي ايلتس و تافل مدت دو سال اعتبار دارند

آزمون تاقل TOEFL

اگر قصد کار و ادامه تحصیل در خارج از کشور را دارید آزمون تاقل TOEFL  میتواند اثباتی بر تسلط زبان شما باشد.

آزمون تافل دارای نمره پاس و ردی نمیباشد بلکه هر شرکت کننده نمره ای  دریافت میکند که نشانگر میزان توانی آن فرد در زبان انگلیسی میباشد.

نمرات تافل در 150 کشور دنیا و در بیش از 10 هزار دانشگاه مورد قبول است.در بخش آشنایی با تافل TOEFL در مورد انواع و چگونگی این آزمون نوضیحات جامعی ارایه نموده ایم در این بخش قصد داریم به مقایسه آیلتس و تافل بپردازیم:

آیلتس بخوانم یا تافل؟ IELTS VS. TOEFL

اگر برای اثبات سطح دانش زبان انگلیسی خود نیازمند به گذراندن یک آزمون زبان هستید حتما از خود میپرسید که آیلتس بخوانم یا تافل؟آیا یکی بر دیگری ارجحیت دارد؟ در کدامیک نمره بیشتری خواهم گرفت؟

 آزمون تافل حدود 3.5 ساعت به طول میانجامد حدود 10 دقیقه استراحت بین مهارت شنیداری  و گفتاری شما وجود خواهد داشت

در هر بخش نمره 0 تا 30 خواهید گرفت بنابراین جمع تمام این مهارت ها بین 0 تا 120 خواهد بود.

Time Given Number of Questions Section
60-80 minutes 36-56 Reading
60-90 minutes 34-51 Listening
20 minutes 6 tasks Speaking
50 minutes 2 tasks Writing

در ذیل جدول مقایسه مهارت های آیلتس و تافل ارایه شده است.

IELTS TOEFL
2 hours and 45 minutes 3 hours and 30 minutes Total Test Time
0-9 0-120 Score Range
Listening-Reading-Writing-*Speaking Reading-Listening-Speaking-Writing Sections (in order)
Over 9,000 Over 9,000 Numbers of Institutions That Accept These Scores

آزمون گفتاری آیلتس معمولا قبل یا بعد از آزمون های کتبی انجام میشود و معمولا در یک روز دیگه انجام میشود.

اکنون با توجه به جدول بالا میتوانید تصمیم بگیرید کدام آزمون را ترجیح میدهید اما اگر هنوز به جواب نرسیده اید دنباله مقاله رابخوانید.

کدام آزمون برای من بهتره آیلتس یا تافل

برای اینکه بدانید کدام آزمون را ترجیح میدهید ابتدا از خود بپرسید موسسه ، دانشگاه یا شرکت مورد نظر شما کدامیک را ترجیح میدهد یا کدام را میپذیرد.هر دو آزمون معمولا مورد پذیرش اکثر دانشگاههای سراسر دنیا هستند

آزمون تافل TOEFL  معمولا بیشتر توسط دانشگاههای آمریکایی مورد پذیرش است.اما بیشتر موسسات اموزشی دنیا هر دو را میپذیرند.

کدام آزمون قوت شما را در زبان بهتر نشان میدهد آیلتس یا تافل؟

هر دو آزمون در حقیقت مهارتهای یکسانی را میسنجد.در ذیل 5 تفاوت عمده را ذکر خواهیم کرد که میتوانید بسنجید در چه ناحیه ای قوت یا ضعف دارید و بر اساس آن انتخاب کنید که آیلتی یا تافل؟

تفاوت های آیلتس و تافل

تفاوت اول

-  سوال چند گزینه ای در مقابل پاسخ کوتاه   Multiple-Choice vs. Short Answer

یک تفاوت کلیدی این دو ازمون در نحوه چاسخ به سوالات شنیداری و خواندن READING and LISTENING میباشد.بدین گونه که در آزمون آیلتس شما باید جواب سوالات را معمولا بصورت پاسخ کوتاه بنویسید.

در صورتی که در آزمون تافل اغلب سوالات بصورت چند گزینه ای است.

تفاوت دوم

-  آزمون کامپیوتر محور در مقابل آزمون کاغذی  Computer-Based vs. Paper-Based

 آزمون تافل امروزه بیشتر به روش کامپیوتر محور ارایه میگردد مخصوصا آزمون تافل در ایران فقط بصورت  سیستم تافل کامپیوتر محور  یا بهتر است بگوییم اینترنت محور iBT TOEFL  ارایه میگردد.

اگر چه که میتوانید یادداشت های خود را روی برگه کاغذ بنویسید اما تمامی پاسخ خای شما باید در فضای اینترنی ارایه گردد. لذا اگر با کار کردن با اینترنت یا کامپیوتر راحت نیستید آزمون تافل را به شما پیشنهاد نمیکنیم.

باید گفت که آزمون آیلتس تاکنون به صورت کاغذ محور یا کتبی ارائه شده است.در نتیجه کسانی که با تایپ انگلیسی راحت  نیستند بهتر است آزمون‌ آیلتس را انتخاب کنند.

تفاوت سوم

-  سوم  متن به کار رفته در آزمون : Texts Used for the Reading Section

بخش خواندن در هر دو نوع آزمون دارای چند بخش می باشد که هر یک از این بخش ها دارای سوالاتی است امانوع متنی که در آنها به کار رفته متفاوت است.

در آزمون تافل شما فقط متن های آکادمیک را خواهید دید اما در متن های آیلتس ترکیبی از متنهای آکادمیک و ترکیبی از متن های آکادمیک و بریده جراید می باشد بخصوص در نوع آیلتس جنرال.

تفاوت چهارم

-  آزمون شفاهی کامپیوتر محور در مقابل آزمون شفاهی مصاحبه ای Computer-Based Speaking vs. Oral Interview

یکی از تفاوت های مهم بین آیلتس و تافل این است که در تافل آزمون شفاهی در پشت کامپیوتر صورت می پذیرد آزمون آیلتس امتحان دهنده به صورت رو در رو مصاحبه می شود.

در آزمون آیلتس امتحان آیلتس شفاهی در روز دیگری به جز آزمون کتبی انجام میشود در صورتی که در آزمون تافل به عنوان سومین مهارت در همان روز ارزیابی می شوید.

تفاوت پنجم

-  طول مقاله درمهارت نوشتاری Recommended Essay Lengths

تمام آنچه که در آزمون آیلتس باید بنویسید  مجموعاً در دو بخش  ۴۰۰ کلمه می باشد   در حالی که در آن شما می باید  حدود ۵۰۰ کلمه را  در ۵۰ دقیقه بنویسیم.

امیدوارم با مطالبی که در این بخش ارائه گردید توانسته باشید چاپ کنن  به سوال خود  کدام آزمون را انتخاب کنید رسیده باشید.

فرم ثبت نام در زبان گستر

ثبت نام کنید

توجه: رمز عبور شما بطور خودکار ایجاد می شود و به آدرس ایمیل شما ارسال می شود.

فرم ورود به زبان گستر

ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید

فرم درخواست مدرس

فرم زیر را پر کنید

زبان گستر